Działania lokalne

Działania lokalne

Warsztaty rękodzieła ludowego.

W marcu 2019 r. rozpoczęły się warsztaty rękodzieła ludowego dla uczestników projektu, które były organizowane we współpracy ze Stowarzyszeniem Litewskiej Kultury Etnicznej w pracowniach „Šimtavirvis”. Uczniowie wzięli udział w 10 spotkaniach warsztatowych w czasie których uczyli się tkania krajek ludowych, oraz nabywali umiejętności w zakresie doboru odpowiednich kolorów oraz wzorów, które odpowiadają ludowym krajkom litewskim.  Uczniowie mieli możliwość pogłębiania swoich wiadomości na temat litewskich tradycji ludowych. W związku z wprowadzoną w 2020 r. sytuacją epidemiczną i nauczaniem zdalnym, warsztaty nie odbywały się systematycznie i prowadzone były w reżimie sanitarnym, po trzy osoby jednocześnie. Ostatnie warsztaty rękodzieła ludowego odbyły się dn. 28.10.2021. W rezultacie uczestnicy nabyli lub pogłębili umiejętności tkania krajek. Dwie uczestniczki deklarują dalszą współpracę z pracownią „Šimtavirvis”. Poznawanie i tworzenie folkloru, poznawanie tradycji i zwyczajów to działania, które powodują pogłębienie procesu samoidentyfikacji i rozwijają poczucie tożsamości narodowej.

Wycieczka po Sejneńszczyźnie

W szkole w Puńsku odbyła się wycieczka po Sejneńszczyźnie, w czasie której uczniowie zwiedzili miejsca mające historyczne znaczenie dla Litwinów. Uczniowie zwiedzili  Bazylikę Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny i klasztor podominikański, grób biskupa Antanasa Baranauskasa oraz pomnik postawiony ku jego czci dzięki staraniom miejscowych Litwinów. Uczestnicy wycieczki uczcili pamięć nieznanych żołnierzy litewskich na cmentarzu w Sejnach oraz Berżnikach. Odwiedzili również budynek, w którym od XVIII w. mieściła się drukarnia litewska. Zwiedzili także Muzeum Ziemi Sejneńskiej oraz niedawno utworzoną w nim salę litewską. Uczestnicy wycieczki byli także zaproszeni na wizytę do Konsulatu Republiki Litewskiej w Sejnach, gdzie spotkali się  z Konsulem i zostali zapoznani z działalnością konsulatu. Wycieczka przyczyniła  się do lepszego poznania historii własnego narodu.

Konkurs plastyczny 04.06.2021-19.06.2021

W czerwcu 2021r. po przywróceniu nauki stacjonarnej w Liceum Ogólnokształcącym z Litewskim Językiem Nauczania im. 11 Marca w Puńsku w ramach dodatkowych działań projektowych we współpracy z Samorządem Uczniowskim został zorganizowany finał wcześniej ogłoszonego  konkursu prac plastycznych pt. „Moje uczucia do ojczyzny”. Samorząd uczniowski oraz uczestnicy projektu zorganizowali wystawę najlepszych prac w szkole. Konkurs umożliwił licealistom wyrażenie i eksponowanie swoich uczuć do ojczyzny w artystyczny sposób oraz możliwość rozwoju własnych umiejętności, kreatywności w wyrażaniu uczuć w modernistyczny sposób.

Wyjazd do Wilna

W dn. 26-27 października 2021 r. 32 uczniów LO w Puńsku oraz 5 nauczycieli wzięło udział w wycieczce do Wilna. W związku z sytuacją pandemiczną na świecie w wyjeździe mogły  wziąć udział tylko osoby posiadające paszport Covidowy, wyjazd był zorganizowany w odpowiednim reżimie sanitarnym. Uczestnicy wyjazdu zwiedzali Wilno, muzea i cenne zabytki będące dziedzictwem Wielkiego Księstwa Litewskiego. Największą uwagę skupiono na Baszcie Gedymina, która jest basztą zachodnią Zamku Górnego w Wilnie, który wzniesiono w stylu gotyckim na Górze Gedymina w 1409 za panowania księcia Witolda. Uczestnicy poznali także historię i dziedzictwo historyczne i kulturowe Wielkiego Księstwa Litewskiego biorąc udział w warsztatach tematycznych zorganizowanych w Zamku Dolnym w Wilnie będącym rekonstrukcją dawnej siedziby Wielkich Książąt Litewskich i Królów Polskich. W czasie wyjazdu uczestnicy projektu mieli możliwość pogłębienia swojej wiedzy w zakresie najnowszej historii  Litwy w czasie zwiedzania wieży telewizyjnej, przy której doszło do tragicznych wydarzeń w 1991r., dzięki którym ostatecznie Litwa odtworzyła swoją niepodległość. W czasie wyjazdu uczestnicy zwiedzali także gmach Sejmu Republiki Litewskiej. Uczniowie pogłębili wiedzę z historii swych przodków oraz mieli możliwość umocnienia przekonań dotyczących swojej tożsamości narodowej.

Uczestnicy wyjazdu zwiedzili także MO Muzeum – muzeum sztuki współczesnej w Wilnie. Zwiedzający wzięli udział w warsztatach rozwijających kreatywność oraz rozumienie różnych form sztuki współczesnej. Uczestnicy wycieczki otrzymali pełne wyżywienie i zakwaterowanie.

Sprzątanie cmentarza parafialnego

W dn. 29.10.2021r. wszyscy uczniowie Liceum Ogólnokształcącego z Litewskim Językiem Nauczania im. 11 Marca w Puńsku wzięli udział w sprzątaniu cmentarza parafialnego oraz grobów zmarłych nauczycieli szkoły i innych zasłużonych ludzi, którzy przyczynili się do rozwoju oświaty i kultury mniejszości Litwinów w Polsce. Uczestnicy wydarzenia otrzymali słodycze i gorący posiłek.

Warsztaty prowadzone przez wydawnictwo „Aušra”

W dniach 06.09-28.10 2021r. odbywały się warsztaty z przedstawicielem wydawnictwa „Aušra” dla grupy uczniów zaangażowanych w działania projektowe oraz zainteresowanych redagowaniem artykułów, obróbką zdjęć oraz przygotowujących materiały do albumu promującego projekt Erasmus+ „Mniejszości Narodowe -Bogactwem Europy”.

Koncert chóru szkolnego i grupy tanecznej oraz spotkanie z uczniami, rodzicami i nauczycielami litewskich szkół podstawowych z Sejn i Widugier.

W dn. 29 października 2021r. na zakończenie wszystkich działań projektowych w Domu Litewskim w Sejnach zorganizowano spotkanie i koncert ukazujący dorobek szkoły, jej działania projektowe i znaczenie istnienia szkoły dla mniejszości Litwinów w Polsce. Po koncercie wszyscy zostali zaproszeni na poczęstunek, wzięli udział w dyskusji na temat tolerancji,  problemów i sukcesów  mniejszości narodowych w Polsce, Litwie  i Europie. Dyskusja umożliwiła wzmocnienie u młodzieży poczucia potrzeby ciągłości tradycji i jej wpływu na kształtowanie poczucia tożsamości i samoidentyfikacji oraz zrozumienie, iż krzewienie własnych zwyczajów i tradycji wzbogaca mozaiką kulturową ich krajów zamieszkania.